Независимо, че бракът или фактическото съжителство не влияят на чувствата, те имат различни правни последици при наемане на жилище, покупка или продажба на имота.
НАЕМАНЕ НА ЖИЛИЩЕ ОТ ДВОЙКА
За двойките, наемащи едно жилище, правата и задълженията на отделните лица са различни, в зависимост от това , дали договорът за наем е сключен само на името на единия или и на двамата.
Двете имена на двойката фигурират върху договора
Независимо дали сте женени или във фактичиско съжителство, ако вашите две имена фигурират в договора за наем, и двамата сте солидарно отговорни за плащането на наема и режийните разноски.
Прекратяването на договора е възможно само със съгласието на двамата наематели. При разделяне на двойката , ако някой от вас желае да продължи да живее в жилището, трябва да сключи нов договор.
Забележка: Ако вие сте във фактичeско съжитилство и се ожените, няма нужда да сключвате нов договор!
Едно име фигурира на договора
Ако сте женени, вие сте солидарно отговорни за плащанито на наема и режийните разноски.
Ако сте във фактическо съжителство, само този който е подписал договора е задължен да плаща наема и режийните разноски. По настояване на един от партньорите договорът може да бъде подновен и да се сключи от името на двамата, но законът не го изисква.
За да не се счете за пренаемане е добре да се уведоми наемодателя, ако вашата половинка се нанесе у вас. При раздяла право да остане да живее в жилището има титулярът по договора.
При договорен режим е според клаузите на предбрачния договор.